Istota ludzka, dążąc do ulepszenia warunków bytu, do coraz to pełniejszego i bardziej łatwego zaspokojenia swoich pragnień materialnych, zaczął obsługiwać się przyrządami, maszyneriami, a w końcu maszynami.

serwer

Autor: ell brown
widok - dom

Autor: Sergey Galyonkin
Źródło: http://www.flickr.com
Machina jest produktem człowieka, zagwarantowanym do wykonywania pracy użytecznej kosztem siły. Nadzwyczaj trudna praca w sztolniach jest już w całości zmechanizowana przy użyciu ciężkich pogłębiarek, pogłębiarek, zwałowarek, oraz przenośników. W górnictwie w coraz to szerszym zakresie używa się maszyny, dzięki którym powiększa się wydajność i wydobycie, również usprawnia warunki bezpieczeństwa pracy.
Mining machinery używane w sztolni podziemnej, to maszyny i urządzenia do urabiania, ładowania, odstawy i obudowy w przodkach eksploatacyjnych. Są to machiny przesuwne, bądź chodzące.

Jeżeli uważasz, że prezentowany artykuł jest godny polecenia, to kliknij także ten link – równie ciekawe materiały znajdziesz w najnowszej ofercie (https://www.fotowoltaika.plus/dla-domu/).

Machiny i narzędzia do przeprowadzania wyrobisk roboczych, to urządzenia samojezdne, czy też przesuwne. W kopalnictwie wykorzystywane są również urządzenia stacjonarne, które za pomocą lin przewożą prowadzone wzdłuż szybu naczynia wydobywcze z urobkiem, materiałami, albo ludźmi. Na podszybiu i nadszybiu znajdują się odpowiednie narzędzia przygotowawcze, ochronne i sygnalizacyjne. Innymi sprzętami są maszyny do sortowania, ubogacania i odsączania, oraz przewozu odnajdujące się na nawierzchni, w zakładzie przeróbczym. Są to maszyny stacjonarne.

Aktywność i struktura sterowania powinny być przystosowane do człowieka.

Procedura obsługiwania maszyny, szybkość jej ruchów, rozlokowanie rękojeści i pedałów, oświetlenie, ułożenie ciała obsługującego mają ogromny wpływ na staranność i rytm pracy, jak również na przemęczenie obsługującego.