Przykłady użycia wyłączników krańcowych oraz styczników

W obszarze elektroniki istnieje sporo określeń, których znaczenia nie zna duża grupa ludzi. Czasem dotyczą one części, stosowanych w urządzeniach których używamy codziennie. Warto wiedzieć, na jakiej zasadzie działają sprzęty, które otaczają nas w domu i w pracy.

Określenia takie, jak wyłączniki krańcowe, czy styczniki zapewne niewiele mówią większości osób. Najprościej mówiąc są to przydatne urządzenia elektroniczne, umożliwiające zdalną obsługę maszyn i urządzeń. Służą do obsługi i monitorowania skomplikowanych urządzeń technologicznych, stosowanych na przykład w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, lecz ich użycie znajdziemy również w przedmiotach powszechnie stosowanych, jak na przykład pralka automatyczna. Wyłączniki krańcowe to specjalne czujniki, przy użyciu których można nadzorować pracę urządzeń elektrycznych.

Kable

Źródło: nadmorski24.pl

Za sprawą impulsu elektronicznego, do urządzenia dostarczana jest konkretna informacja. Najczęściej stosowane jest rozwiązanie, w którym znajdują się dwa odrębne moduły: jeden dla zadania początkowego, jak na przykład start, czy otwarcie, drugi dla funkcji końcowej, typu stop, zamknięcie. Dzięki takiemu układowi, maszyny do sitodruku dobrze wie, w którym miejscu ma rozpocząć swoją pracę oraz kiedy ją przerwać. To rozwiązanie jest powszechnie stosowane na taśmach produkcyjnych, przy których większość czynności została zautomatyzowana. Oczywiście, do prawidłowego funkcjonowania całego układu, poza krańcówkami, wykorzystuje się wiele innych urządzeń, natomiast to właśnie wyłączniki krańcowe pełnią w układzie główną rolę.

Styczniki to szczególnego typu przekaźniki, dostarczające sygnał do rozpoczęcia pracy przez maszynę. Krótko mówiąc, stycznikiem określimy elektryczny łącznik, aktywujący dany mechanizm, który przestawia się bez użycia rąk. Z takim urządzeniem spotkamy się m.in. w konstrukcji pralki z programatorem, która zaczyna działać dopiero wtedy, kiedy wykonamy zestaw działań przygotowawczych, a później wybierzemy jeden z programów i wciśniemy przycisk start. Użycie przycisku pobudza stycznik, który włącza cały mechanizm. Typy styczników na stronie . Styczniki są szczególnie chętnie stosowane w różnych dziedzinach, ponieważ są stosunkowo niewielkie i lekkie, a zarazem są bezawaryjne i bardzo wytrzymałe.