Nowoczesna technologia kontra sztuka, czyli jak drony odmieniły tradycyjnie pojętą sztukę kręcenia filmów

Wielkie marzenie ludzkości o wzniesieniu się w powietrze spełniło się de facto niecałe dwa stulecia temu. Wstępem do przełomowych zmian okazały się widowiskowe loty balonem, które obecnie są właściwie postrzegane w kategoriach atrakcji. Natomiast nowoczesnymi boeingami podróżują w XXI wieku miliony ludzi rocznie, a zamorskie wojaże trwają najwyżej kilkadziesiąt godzin.

Warto również pamiętać, że podniebne podróże wiążą się nie tylko z wielką oszczędnością czasu oraz pieniędzy, ale także i z podziwianiem wspaniałych widoków. Kiedy jeszcze trasy pasażerskich odrzutowców nie były tak ściśle wyznaczone jak obecnie, to piloci czasem zbaczali nieco z obranego kursu, żeby turyści mogli z okien kabiny podziwiać widoki oglądane przez przeciętnych śmiertelników tylko w filmach fabularnych.

kamera na dronie

Autor: Walter
Źródło: http://www.flickr.com

Jeszcze niedawno filmowanie z powietrza ograniczało się tylko do ujęć wykonywanych w trakcie lotów helikopterem bądź dużym samolotem. Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii pojawiły się kompletnie nowe możliwości.

Hej, sprawdź to dławnica kablowa, jeżeli dotąd nie dotarła do Ciebie wiadomość o tej atrakcyjnej stronie a zobaczysz, że okaże się ona dla Ciebie bardzo użyteczna.

Żeby samodzielnie nakręcić interesujący filmik o sudeckich kotlinach, wcale nie trzeba wynajmować helikoptera z całą załogą. Symbolem przełomowych zmian stały się drony – kliknij. Dzięki tym urządzeniom wyposażonym w małe kamerki operator jest w stanie nakręcić fantastyczne sceny. A poza tym wspomnijmy, że niekiedy korzystanie z samolotu jest po prostu niemożliwe. Przykładowo, wyobraźmy sobie ceremonię ślubną i chwilę, gdy państwo młodzi wychodzą z kościoła lub urzędu – wówczas każdykamerzysta powinien zachować dystans i być niemal niezauważalnym.

Filmowanie z powietrza jest nie lada gratką zarówno dla kamerzystów amatorów, jak i dla zawodowców, a dron i dość dobrej jakości kamerka być może za paręnaście lat staną się obligatoryjnymi elementami wyposażenia każdej wytwórni wyspecjalizowanej w realizowaniu filmów i jednocześnie domowego studia każdego wielbiciela X Muzy.

Gdy nasi antenaci marzyli o niesamowitych lotach, to na pewno nie sądzili, że parę stuleci później zostaną skonstruowane drony, które znacząco uproszczą nagrywanie niektórych scen. Dlatego nie trzeba nigdy ani przez chwilę ograniczać własnej wyobraźni – nawet pozornie absurdalne idee mają ogromną szansę na urzeczywistnienie w kolejnych stuleciach.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,