Jakie istnieją aplikacje prawnicze i czy są one obowiązkowe dla studentów prawa?

W każdym roku spora ilość absolwentów kierunków prawa jest postawiona przed podjęciem decyzji odnośnie wybrania dalszej ścieżki kariery. Osoby te mają wiele możliwości – od ukończenia nauki ze stopniem magistra począwszy lub także kontynuowanie nauki na jednej z prawniczych aplikacji.
Aktualnie do wyboru istnieje dziewięć aplikacji: dla przykładu Aplikacja adwokacka trwa trzy lata, zaś aplikant musi odbyć ją pod kierunkiem patrona.

W trakcie aplikacji należy się liczyć z koniecznością zdawania sporej liczby zaliczeń czy kolokwiów, których cena może wynieść 5000 zł. Inna aplikacja to aplikacja sądowa, która trwa cztery lata oraz jest najdłuższą z aplikacji prawniczych. Jest ona podzielona na dwa etapy. Najpierw mają miejsce zajęcia i praktyki, po jakich aplikant ma obowiązek przystąpić do egzaminu pisemnego i ustnego. Następnie natomiast odbywa się praktykę na stanowisku tzw. referendarza.
Wybór

Autor: Isengardt
Źródło: http://www.flickr.com
aplikacja

Źródło: http://pixabay.com/

Istnieje poza tym m.in.

Jeśli interesuje Cię tego typu kwestia, zerknij pod link (http://masters.com.pl/) w tamtym miejscu zamieszczone także Cię niezwykle zaciekawi. Nie czekaj zatem i kliknij ten link!

aplikacja radcowska, która trwa trzy lata. Sposób jej uzyskiwania wygląda podobnie jak na aplikacji adwokackiej – również wybierany jest patron i musimy mieć na uwadze wydatek w wysokości 5000 zł. Istnieje poza tym aplikacja notarialna, która zajmuje 3,5 roku. Aplikacja rozpoczyna się z rozpoczęciem roku kalendarzowego i posiada analogiczny charakter jak aplikacja adwokacka i radcowska. Jest jeszcze aplikacja prokuratorska, która trwa trzy i pół roku oraz kończy się egzaminem pisemnym oraz ustnym. Następnie podejmuje się pracę na stanowisku o nazwie asesor. Ponadto istnieją jeszcze aplikacje komornicze, kuratorskie oraz legislacyjne. Nie wszystkie aplikacje są równie często wybierane.

Do tych rzadziej wybieranych należy trwająca 1 rok aplikacja ogólna, zajmująca także 1 rok aplikacja kuratorska czy trwająca półtora roku aplikacja legislacyjna. Wielu studentów prawa namyśla się, w którym miejscu będzie im najkorzystniej się kształcić.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,