Wspaniały dysk, który używany jest regularnie. Czy już zdajesz sobie sprawę o czym mowa?

Dość często obecne są terminy, które nie mówią za dużo lub po prostu niewiele. Są to kategorie z dziedziny, której nie poznaliśmy, którą się nie interesujemy, to wreszcie mogą być skrótowce, a pełna nazwa jest w języku angielskim. Tak jest z wieloma kategoriami, gdyż język angielski jest najbardziej znany, tak więc powstaje w jego obrębie sporo ciekawych terminów. W tym artykule możemy omówić niezwykle ciekawe zjawisko – dyski ssd. Z angielskiego solid-state drive albo solid state disk, oznacza urządzenia pamięci masowej stworzone na podstawie pamięci flash. Mało jasne?
Czytaj dalej.

kliknij i zobacz ofertę

Autor: Cognoscenti*
Źródło: http://www.flickr.com
Termin ten ma związek z fizyką ciała stałego i przeważnie znaczy używanie w pewnym urządzeniu tranzystorów. Jest to znaczna zmiana przykładowo, w odróżnieniu od technologii, które są wykorzystywane przez lampy elektronowe. Jednocześnie, w odniesieniu do SSD termin solid state podkreśla że stosowano w takim urządzeniu tylko elementy nieruchome.

Masz ochotę poszerzyć swą znajomość rzeczy z tego zakresu? Z tą dewizą przygotowaliśmy inny wpis na podanej stronie – kompleksowa wiadomość (https://magicplay.eu/?en_for-kids,24) czeka tam na Ciebie.

To całkowicie odmiennie niż w dyskach twardych, które zawierają też mechanizmy. Jak wobec tego skonsolidować te stare i nowe rozwiązania?

Zgodność została bez problemu zachowana dzięki temu, że większość napędów SSD zostało wzbogaconych w specjalistyczny interfejs, jaki przypomina współczesne dyski twarde, stąd często skrótowiec SSD tłumaczymy również jako solid state disk, czyli bliżej zdefiniowania czegoś w formie hard disk (dyski masowej pamięci). Zasada działania pamięci w takim dysku jest dość identyczna, jak ta znajdująca się w pamięciach flash. Największa zaleta SSD to brak ruchomych części. Dyski te mogą pochwalić się również krótszym czasem dostępu do danych, sporą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a też bardziej cichą pracą. Pamięć SSD wykorzystuje się także w komputerach przemysłowych. Tam nie jest ważna znaczna pojemność, ale ważna jest pewność działania i odporność na wibracje.

SSD

Autor: Clive Darra
Źródło: http://www.flickr.com
Pamięci SSD w aplikacjach przemysłowych nie muszą posiadać pojemności na poziomie 50-100 GB. Są niższe, jednak to wystarcza, a dzięki temu generuje to mniejsze koszty. Koszty nośników flash o niezbyt dużych pojemnościach jesteśmy w stanie porównać z dyskami HDD o dużych pojemnościach, lecz nośniki SSD dają sobie lepiej radę, a to przede wszystkim dzięki pewności działania, pełnej stabilności czasowi dostępu. Dodatkowo, markowe nośniki SSD mają najnowsze technologie, a to usprawnia pracę i podnosi żywotność całej pamięci. Te wszystkie zalety to tylko powiększenie pewności, iż dyski ssd to rewelacyjny wybór, warto w takie rozwiązanie inwestować.