Jak działają nowoczesne zasilacze impulsowe i jak dziś przystapić do ich nabywania

Zasilacze impulsowe są zazwyczaj utworzony w oparciu o odpowiednie przetwornicę napięcia. Pierwsza sekcja tych urządzeń jest spotykana wyłącznie w rozlicznych zasilaczach sieciowych. Jest ona wykorzystywana do przetworzenia napięcia zmiennego. Zazwyczaj składa się z prostownika jak również różnych kondensatorów. Napięcie dochodzi do tak zwanej sekcji kluczującej, w jakiej nieraz wykorzystuje się tranzystory.

elektryka
Pomiędzy nimi zmienia się stany nasycenia oraz zatkania. Potrafią mieć one przeróżne modulowane długości w zależności od tego, który zasilacz impulsowy się posiada. Częstotliwość impulsów okazuje się przy tym większa od częstotliwości sieci energetycznej. Napięcie z takiego zasilacza jest przesyłane do świetnych diod. Jeśli przy budowie transformatora użyje się kilku uzwojeń wtórnych, ten może dostarczać parę różnych napięć wyjściowych.

Zazwyczaj da się wyróżnić kilka typów zasilaczy impulsowych. Jednym z nich jest choćby zasilacz impulsowy flypack. W jego przypadku klucz tranzystorowy jest zwarty jak również przez uzwojenie pierwotne może on kumulować energię magnetyczną. Tego rodzaju rdzeń potrafi oddawać energię dzięki procesom indukcyjnym. () Częstotliwość ładowania okazuje się w takim wypadku stała. Takie układy da się zazwyczaj wykorzystywać w zasilaczach o niedużej mocy, dla przykładu w telefonach komórkowych. Pewną wadą tego typu rozwiązania jest niska sprawność energetyczna. Kolejnym gatunkiem zasilaczy jest Half-bridge i full-bridge. Układy te są dość podobne do transformatora sieciowego. Napięcie przebiega tu nie sinusoidalnie, ale prostokątnie. Za regulacje parametrów takiego rodzaju systemu odpowiedzialne są układy scalone. Pracują one w celu podtrzymania właściwego napięcia. Do zmian poziomów napięć można używać mostku Graetza jak również otrzymać układ standardowy dla zasilaczy symetrycznych ( oferta na szczegółów na gigaom.pl). Układy pół-mostkowe można dziś napotkać w rozmaitych zasilaczach komputerowych. Odznacza je moc dochodząca do blisko kilkuset watów. Z kolei układy pełnego mostka pozwalają na korzystanie mocy powyżej 1 kW. Nieraz w wypadku zasilaczy mających więcej niż 75 W.

Zasilacze impulsowe są dziś dostępne w nadzwyczaj rozmaitych cenach oraz typach, toteż każdy znajdzie na pewno rodzaj odpowiedni do jego potrzeb. Trzeba przy tym ufać wskazówkom wyspecjalizowanych znawców tematu. Niewątpliwie będą oni mogli doradzać należyte zakupy zasilaczy, jak również pomóc zyskać o nich bardziej precyzyjne hifu urządzenie informacje. Bywa to perfekcyjny sposób, aby łatwo zorientować się w asortymencie takiego typu. W poszukiwaniu konkretnych danych na temat stosowanych w nich technologii warto jest odwiedzić różne witryny internetowe oraz poczytać trochę artykułów na ten temat. Wiedza dotycząca czegoś tego typu jak chociażby zasilacz impulsowy może przydać się wszelkim osobom, jakie pasjonują się elektroniką jak również jej zastosowaniami.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,