Czy to koniec niedużych firm? Czy wcale nie jest tak tragicznie? Co powinniśmy o tym myśleć?

Już chyba dawno, dawno temu mówiło się, iż ludzie będą niepotrzebni, że wszystko uda się zrobić za pomocą mądrych robotów. Jeśli pomyślimy o tym w sposób proroczy to należy przyznać, iż trochę z tego się sprawdziło, a w przyszłych latach może sprawdzić się jeszcze bardziej.

Piloty do tv

Autor: Kelly Sikkema
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże, jeśli spojrzeć na obecny świat to wszystko kręci się w miarę zwyczajnie. Co rusz zwalnia się całe fabryki, bo ludzi zastępują roboty, lecz nie jest to jeszcze exodus, o którym wielu mówi.

Jeszcze nie tak dawno mówiło się również, że z pewnością znikną małe sklepiki, że nie będzie przykładowo takich usług, jak części rtv we Wrocławiu, że nie będzie można zanieść butów do szewca, bo wszystkie takie punkty zostaną zlokalizowane w wielkich centrach handlowych. Jak pokazuje praktyka jest w tym dużo racji, ponieważ jak już idziemy do centrum handlowego na zakupy, to od razu możemy załatwić tam wiele pozostałych spraw.

Jednak jak można również dostrzec istnieją jeszcze takie miejsca, gdzie bez wątpliwości możemy zostawić obuwie, klucz czy odzież, a fachowcy buty i ubranie naprawią, klucz zaś dorobią. I co ważne, nie powinniśmy jedynie dlatego chodzić do tych wielkich handlowych galerii. I to bardzo dobrze, bo jak ktoś tego nie preferuje, to miałby znaczny problem, żeby tam chodzić na siłę.

części do robota kuchennego

Autor: teresatrimm
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo, miejsca takich usług na pewno będą dostępne w wielkich centrach handlowych, ale tylko pewna ich część, gdyż koszty wynajmu powierzchni w takim lokalizacji są niezwykle duże, więc mało osób sobie może na to pozwolić. Bardziej niebezpieczna dla tego typu małych biznesów nie jest bliskość galerii handlowych, ale powstające sieci, które zaczną stawiać swoje zakłady w takich właśnie lokalizacjach, w których wcześniej konkretny fachowiec nie musiał myśleć o konkurencji.

Czy zaintrygował Cię ten tekst? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to idź dalej kamery samochodowe i przeglądnij tam kolejne frapujące wpisy. Nie czekaj!

Jeśli to sieć, to ceny są niższe, ponieważ taka firma, z powodu swojej wielkości może sobie na takie działania pozwolić.

Świetnie pokazuje to choćby przykład piekarni. Pewnie wieli z nas pamięta małe osiedlowe piekarnie, w których każdy się zaopatrywał. Dzisiaj może część ich istnieje, mierzyć się one jednakże muszą z rożnymi sieciami, które nie dość, że mają niskie ceny, to ulokowane są w najlepszych miejscach. To jest większe zagrożenie dla małych biznesów, siła wielkich sieci, nie żadne roboty, które zastępują ludzi. Oczywiście, to także niebezpieczeństwo, lecz nie tak poważne, nie tak blisko szarego człowieka.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: ,