W ostatnim czasie coraz bardziej znana jest fotowoltaika? Co to właściwie jest, czym zajmuje się ta dziedzina?

Prawdą jest, że w ostatnim okresie bardzo popularnym pojęciem jest fotowoltaika. Co to właściwie jest? Jest to dziedzina nauki i techniki, jaka zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. To więc wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika, chociaż jest droższa niż sposoby standardowe, to wykorzystywana jest w wielu dziedzinach.

panele słoneczne

Autor: Solar Farm – Solar energy power plants
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim jest ekologiczna, a to niezwykle ważne tam, gdzie ekologia jest bardziej ważna niż ekonomia. Jest też praktyczna, bo promieniowanie słoneczne jest praktycznie w każdej lokalizacji dostępne. Najważniejszym surowcem do wyprodukowania ogniw fotowoltaicznych pozostaje wafel krzemowy, przede wszystkim krystaliczny. Z jednego ogniwa bez trudności jest w stanie on stworzyć prąd o mocy 1-6,97 W. W celu zwiększenia uzyskanych efektów, ogniwa złączone są w moduły fotowoltaiczne. Ogniwa tego rodzaju są wykorzystywane również w technice kosmicznej. Posiadają faktyczne zalety, bo są bezobsługowe i żywotne.

Mogą wytrzymać więc dwadzieścia pięć lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, np. świateł drogowych. Zaczynają też być coraz bardziej wykorzystywane na różnorodnych budynkach, w szczególności tych oddalonych od sieci energetycznych. Ogniwa fotowoltaiczne (Systemy Pasywne – fotowoltaika kraków) wykorzystywane są też w elektronice użytkowej, zasilaniu różnych układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo-rozliczeniowych gazu ziemnego, wzmacnianiu w zasilanie automatyki przemysłowej czy w produkcji energii w elektrowniach słonecznych. Zobacz stronę producenta: pelelectric.pl. Ogniwa tego typu bardzo często stosowane są również do użytku domowego.

energia słoneczna

Autor: OiMax
Źródło: http://www.flickr.com/

Mylone są one jednakże często z kolektorami słonecznymi, które różnią się tym, iż przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło. Fotowoltaika, jako dziedzina, jaka odpowiada za tworzenie energii elektrycznej z odnawialnego źródła, czyli Słońca, bardzo błyskawicznie się rozwija. Trzeba więc przypuszczać, iż w nieodległej przyszłości będzie coraz częściej używana. Warto mieć taką nadzieję, gdyż dzięki temu energia będzie mniej kosztowała, a środowisko bardziej zadbane. Dla osób, jakie już teraz na poważnie pragną się zapoznać z tym tematem polecane są specjalistyczne sklepy, w jakich możemy zakupić niezbędny sprzęt, jak ograniczniki fotowoltaika. Tutaj: pelelectric.pl/oferta/ograniczniki-przepiec/ograniczniki-przepiec-dc-do-ochrony-instalacji-fotowoltaicznych/ możesz dowiedzieć się interesującej, przydatnej wiedzy na ten temat.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,