Sztuka prania – podpowiedzi

Poprawne czyszczenie odzieży, pomimo iż wpisuje się w naszą powszednią rutynę, jest nie byle kunsztem. Z uwagi na powtarzalną naturę owej czynności, niekiedy zapominamy o istotnych detalach, mogących zoptymalizować pranie tkanin na każdym etapie, począwszy od sortowania, a skończywszy na właściwej pielęgnacji pralki. Oto porady, których stosowanie pozwoli opanować sztukę czyszczenia tkanin do perfekcji.

pranie

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie segregowania prania zwracaj baczność nie jedynie na zabarwienia, ale również na typ tkanin. Kolory powinny być podzielone na białe oraz czarne, bowiem nawet przy praniu w niewysokich temperaturach pewne pigmenty pigmenty do microbladingu mogą farbować. Drugim kryterium w czasie sortowania będzie rodzaj tkaniny – dzielmy pranie w zależności od rodzaju nici na naturalne jak też syntetyczne, jako że zalecenie dotyczące ich prania są różne. Dobrym podejściem może być kosz z kilkoma przegródkami na pranie, upraszczającymi sortowanie – szczegóły na stronie.

Każdorazowo stosujmy się do zaleceń producenta ukrytych w symbolach na metce wszytej w konfekcji. Jeżeli jakieś ubranie nie ma metki, obchodźmy się z nim bardzo łagodnie. Ażeby zabezpieczyć konfekcję przed uszkodzeniami w trakcie prania, każdorazowo zasuwajmy suwaki, starajmy się zawiązywać tasiemki i nie przepełniajmy bębna. Garderobę szczególnie narażoną na uszkodzenia mechaniczne można wkładać do woreczków na pranie. Zwracajmy uwagę

pranie

Autor: erizof
Źródło: http://www.flickr.com

także na stan naszych ubrań przed włożeniemich do pralki. Pranie konfekcji z poluzowanymi guzikami, staników w złym stanie czy ciuchów z rozdarciami, zaszkodzić może nie wyłącznie pralce, ale również strojom.

Należyte posortowanie odzieży, to pierwszy krok w sztuce doskonałego prania. Kolejny to właściwe załadowanie bębna. Miejmy na uwadze, że nie należy w całości napełniać bębna. Pozostawienie wolnej przestrzeni, tak aby stroje mogły się luźno obracać w pralce, jest wymagane do pozyskania dobrych efektów prania. W zależności od rodzaju materiału winniśmy zostawić w bębnie właściwą ilość wolnego miejsca. Materiały bawełniane potrzebują najmniej wolnej przestrzeni – starcza jak będzie ona odpowiadać wielkości dłoni włożonej ponad pranie – tutaj dowiesz się więcej. Tymczasem materiały sztuczne powinny zajmować nie więcej aniżeli 40-60procent pralki.