Jaki wpływ posiada Internet na nasze codzienne życie

Dziś coraz większa część sprzedaży dokonuje się w internecie. To bardzo wygodny sposób na sprawunki. Do tego stopnia iż znana sieć supermarketów uruchomiła sprzedaż internetową swoich artykułów spożywczych z dowozem pod drzwi klientów. Kolejnym sposobem na kupiectwo w sieci to serwisy aukcyjne. Generalnie ten typ handlu nazywa się e-comerce. Wziętość tego kanału dystrybucji wymogła zmiany w przepisach prawa regulujące ten specyficzny typ biznesu. Wygoda to nie jedyna cecha tego rodzaju zakupów.

zakupy online

Autor: Highways England
Źródło: http://www.flickr.com

Następną jest brak możliwości dotknięcia kupowanego obiektu. Niby drobiazg, ale ma duże znaczenie. W tradycyjnym sklepie możemy przymierzyć i dokładnie obejrzeć nabywany przedmiot. Nabywając w sieci w pewnej mierze kupujemy „kota w worku”, a dokładniej kupujemy zobrazowanie przedmiotu W jakim stopniu odpowiada on rzeczywistości przekonujemy się kiedy nadchodzi paczka. Mając to na uwadze w przepisach handlowych pojawił się zapis pozwalający na zwrot towaru bez podania przyczyny – sprawdź to. W krajowym prawie na zmianę decyzji mamy 14 dni od dnia otrzymania paczki, to ważne określenie, termin ten bowiem daje nam w rzeczywistości kilka dni więcej na namyślanie się po dokonaniu zakupu (czas potrzebny na dostarczenie przesyłki). Jest to też jeden ze sposobów na ograniczenie oszustw. Nie opłaca się kombinować jeżeli z góry wiemy iż klient ma możliwość oddać towar. Nierzetelny sprzedawca naraża się więc na ponadplanowe koszta, a jest to tylko jedno z zabezpieczeń. Często naraża się na negatywne opinie, a te w sieci niezwykle szybko się szerzą i ogromnie trudno jest taką kiepską opinię naprawić.

internet

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna sieć internetowa to nie tylko dobre rzeczy. Tak jak wszystkie wynalazki i ów może być wykorzystany do rzeczy niedobrych, stąd korzystać z sieci trzeba z ostrożnością. Nawet wydawałoby się niewinny tekst na portalu społecznościowym może być zalążkiem zawiłego oszustwa. Doskonałym przykładem może być wpis pt. zabawa w słoneczko zakończona ciążą – czytaj. Wścibski internauta trafia na stronę jaka ma na celu wymusić aktywację kosztownej usługi sms-owej. Szczęściem to jedynie margines. Niemniej jednak wpływ internetu na współczesny świat jest olbrzymi. Przykładowo internet i telewizja TVK – (internet wrocław) wpłynął na powstanie nowych metod na reklamę tj. programy afiliacyjne – link referencyjny.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,