Karty zbliżeniowe jako karty bezdotykowe, plastikowe przypominające wyglądem kartę płatniczą, z wbudowanym niedużym mikroprocesorem, pamięcią i anteną.

Kontrola dostępu to układ polegający na instalowaniu pewnych urządzeń lub oprogramowania oraz wdrożeniu procedur organizacyjnych, mających na celu rozpoznanie podmiotu. Kontrola dostępu ma zastosowanie przede wszystkim wśród dużych korporacji, których pracownicy pracują w biurowcach i kampusach. Niejednokrotnie układy te stosuje się do zabezpieczenia psamodzielnych pomieszczeń, takich jak magazyny czy serwerownie. O uznaniu tej procedury uwierzytelniania świadczy fakt wprowadzenia jej na imprezach masowych, wyciągach narciarskich, a też na odpłatnych parkingach. Kontrola dostępu jest to najtańsze rozwiązanie, przy każdych drzwiach instalowany jest czytnik – kontroler który jest zaprogramowany do obsługiwania wprowadzonych kart, czytnik – kontroler nie jest połączony żadną siecią z innymi czytnikami w budynku lecz działa samodzielnie.

karty zbliżeniowe w torebce

Autor: Andrew Magill
Źródło: http://www.flickr.com
Każda operacja wprowadzania lub usunięcia karty do pamięci kontrolera kontroli dostępu potrzebuje odwiedzin serwisanta lub istoty będącej administratorem systemu, jeżeli w budynku jest wiele przejść objętych kontrolą dostępu lub występuje nieprzerwana cyrkulacja osób uprawnionych takie wyjście jest uciążliwe i nie opłacalne. Struktury autonomiczne nie umożliwiają także ciągłego monitorowania przejść i np. informowania ile osób i jakie osoby są w budowli lub danej strefie niezwykle często kontrolery autonomiczne nie rejestrują w pamięci zastosowania karty zbliżeniowej więc nie da się wyciągnąć z pamięci kto wchodził do danych lokali. U niektórych z propozycji jest możliwe zastosowanie harmonogramów czasowych dostępu dla każdej z kart ludzi upełnomocnionych (np. blokada wejścia w dni wolne). Kontrolowanie dostępu autonomicznego zasilana jest z zasilacza sieciowego lub baterii. Więcej na ten temat: System.

Instalowane są też kontrolery zabudowane w mechanizm klamki (spotykane niejednokrotnie w systemach hotelowych). Niewątpliwą zaletą układów autonomicznych (i jedyną) jest fakt, że nie wymagają wykonania instalacji przewodzącej między kontrolerami kontroli dostępności a centralą. Kontrola dostępu realizowana jako system autonomiczny może być uważana jako elektroniczna odmiana tradycyjnego klucza mechanicznego. Wszystkie metody identyfikowania wymagają odpowiednich urządzeń wejściowych (skaner, klawiatura) oraz wykonawczych (rygle, zamki elektroniczne). Dobrym rozwiązaniem jest podłączenie wszystkich elementów systemu w sieć, robiąc oparty na informatyce system zabezpieczeń.

Karty zbliżeniowe czyli odmiennie karty bezdotykowe to plastikowe karty elektroniczne przypominające fizycznie kartę płatniczą, z zamontowanym niedużym mikroprocesorem, pamięcią i anteną. Odczyt danych z karty odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną bez konieczności wsuwania karty do czytnika. Cewka czytnika pobudza cewkę karty, co zasila układ elektroniczny karty.

Uczciwie zalecamy ten portal (http://www.autokasacjaklecko.pl/autokasacja-naklo) wszystkim, którzy bez efektów szukają tekstów o analogicznej tematyce i które są równie emocjonujące. Kliknij i zobacz.

Układ ten odpowiednio moduluje sygnał wysyłany przez cewkę karty, który jest pobierany przez czytnik i prawidłowo interpretowany. Standardowe karty funkcjonują na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Są karty z własnym zasilaniem, co pozwala na zwiększenie zasięgu do kilku metrów.

Sprawdź również:

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,