W jaki sposób science fiction przekształca się w faktyczność

Dziś w kinie premiera kontynuacji kultowego obrazu „Gwiezdne Wojny”, klasyki popkultury obrazu z dziedziny science fiction. Filmy owego gatunku są zabawą jednak czerpią garściami z teorii naukowych istniejących w faktycznym świecie. Niektóre z nich mają aspirację do popularyzacji nauki – przynajmniej takie oświadczenia czasem składają twórcy filmów lub książek. Ale czy może być odwrotnie? Czy film może być inspiracją do stworzenia wynalazku? Prawdopodobnie zdarza się i tak.

Tak czy inaczej współcześnie nieraz mamy odczucie, iż spełnia się przyszłość przedstawiona w literaturze. Na ogół nie skrupulatnie, ale pewne motywy, idee (jeśli już się w pewien sposób nie dokonały, dla przykładu globalna sieć komunikacyjna internet). A w innych przypadkach znajdujemy się dopiero na początku drogi do kreacji zrealizowania projektów z powieści.

komputery z monitorami LCD

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Pewnym z istotniejszych motywów w prezentowanej sfery kultury jest pomysł istnienia super komputera, który zarządza globem. Oczywiście daleko jeszcze do stworzenia komputerów z własną intencjonalnością, ale potrafimy już stworzyć super funkcjonalne komputery kwantowe. Na razie większa część z nich zainstalowana jest w ośrodkach akademickich i są raczej ciekawostką niż komercyjnym narzędziem, chociaż w popularnej prasie komputerowej możemy przeczytać doniesienia o pierwszych komercyjnych tego wariantu komputerach dostępnych na rynku. Komputery kwantowe, choć dysponujące gargantuiczną mocą obliczeniową, są instrumentami bardzo delikatnymi – minimalna zmiana w środowisku może negatywnie wpłynąć na wykonywane obliczenia. Dlatego jest to właściwie drogi gadżet niż użyteczne narzędzie.

Skutkiem tego nadal próbuje się polepszyć istniejące, sprawdzone podejścia. Taką próbą optymalizacji już istniejących rozwiązań jest segmentacja pamięci komputera. Podejście to – jak napisał twórca frazesu segmentacja w Wikipedii – jest bardzo eleganckie, jednakże dość skomplikowane dla informatyków. Utrudnia segmentację kodu programu na naturalne części, a jak wiemy programowanie jest dyscypliną niezwykle precyzyjną.

W obrazie „Gwiezdnych Wojen” pejoratywni bohaterowie przeszli na tak zwaną „ciemną stronę mocy”.

Zaciekawił Cię ten tekst? Kliknij w podany link i tam umieszczona jest autorska strona internetowa (http://www.cenia-ekspertyzy.pl/opinie-bieglego-dla-potrzeb-wymiaru) z dodatkowymi informacjami na ten temat.

Mówi się, że w internecie takim aspektem czarnej strony jest sieć TOR. Co to jest TOR? To jakby sieć wewnątrz internetu. Dane w niej przesyłane są w taki sposób, aby jak najskuteczniej ukryć nadawcę oraz odbiorcę przed śledzeniem z zewnątrz. Stąd prawdopodobnie wzięła się jej zła sława.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , ,