Polacy ruszyli licznie zwłaszcza do na Wyspy

Po zmianie ustroju z komunistycznego na wolnorynkowy pozmieniało się wiele. kilka lat wcześniej wyjazdy do innych krajów to była trudna rzecz. Granice były pozamykane, a Mur Berliński skutecznie rozdzielał dwie części Europy. Po upadku komuny nadeszły zmiany, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej rozpoczęło się na wszechstronną skalę otwieranie granic pozostałych członkowskich państw. Polacy ruszyli tłumnie, zwłaszcza do UK.

spotkanie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Sypnęło nowymi obcokrajowcami w Wielkiej Brytanii, w której wcześniej najczęściej widziane narodowości to Hindusi. Teraz nasi rodacy gęsto stawili się na budowach, w domach opieki społecznej, fabrykach i naturalnie zaczęli wizyty w brytyjskich urzędach pracy. Całe życie zostało wywrócone do góry nogami. Ludzie, którzy jeszcze niedawno nie potrafili się odnaleźć w Polsce raptem zyskali awans: praca i nieporównanie wyższe zarobki niż w Polsce. Nie każdemu się jednakowoż powiodło, wielu albo powróciło do kraju, albo|lub wylądowało pod mostem.

Te wypady wiążą się jednak także z samotnością. Nie wszyscy, bowiem wyjechali z żoną, partnerem, nie każdy miał kogoś u swego boku. Spowodowało to wysyp ludzi samotnych egzystujących nagle poza swoim miejscem urodzenia. Single w UK to więc duża grupa przybyszów, która nie dość, że oderwana od korzeni, to dodatkowo bez drugiej osoby, która wesprze, podtrzyma na duchu, doradzi.

kawiarnia

Autor: Sagafredo
Źródło: Sagafredo
Jednocześnie z wyjazdami poczęły więc tworzyć się projekty mające na celu pomoc żyjącym tam naszym rodakom. Wielu słyszało historię polskich sklepów, które zaczęto zakładać w Londynie, a dzisiaj istnieją również w mniejszych angielskich miastach.

Czy pragniesz może otrzymać link do strony banery nowy sącz, gdzie oczekują na Ciebie kolejne teksty? Myślimy, że spodoba Ci się nasz serwis.

Dobrze znane są gazety przeznaczone tylko dla Polaków, oczywiście tworzone w polskim języku. Powstało mnóstwo portali, informacyjnych, o tym, jak sobie poradzić w Anglii, jak znajdować zatrudnienie, poradnictwo podatkowe, lecz także właśnie dla tej grupy ludzi, singlów, którzy pragną znaleźć drugą połówkę, powstały portale randkowe – odwiedź stronę polishhearts.co.uk.

Wszystkie te działania dobitnie pokazują, iż nasz rodak poradzi sobie wszędzie. nasz rodak w innym kraju jest systematyczny, jest pracowity. z łatwością odnajduje się w innym kraju i układa tam sobie życie, identycznie jak we własnym kraju. Z czego to wynika, ta umiejętność przystosowania się? Może nasza historia, wieki niewoli i rozbiorów spowodowała, że swobodniej nam się dostosować do zmian niż innym nacjom. To na pewno jedna z przyczyn, lecz z pewnością nie jedyna.