Polacy ruszyli licznie zwłaszcza do na Wyspy

Po zmianie ustroju z komunistycznego na wolnorynkowy pozmieniało się wiele. kilka lat wcześniej wyjazdy do innych krajów to była trudna rzecz. Granice były pozamykane, a Mur Berliński skutecznie rozdzielał dwie części Europy. Po upadku komuny nadeszły zmiany, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej rozpoczęło się na wszechstronną skalę otwieranie granic pozostałych członkowskich państw. Polacy ruszyli tłumnie, zwłaszcza do UK.

spotkanie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Sypnęło nowymi obcokrajowcami w Wielkiej Brytanii, w której wcześniej najczęściej widziane narodowości to Hindusi. Teraz nasi rodacy gęsto stawili się na budowach, w domach opieki społecznej, fabrykach i naturalnie zaczęli wizyty w brytyjskich urzędach pracy. Całe życie zostało wywrócone do góry nogami. Ludzie, którzy jeszcze niedawno nie potrafili się odnaleźć w Polsce raptem zyskali awans: praca i nieporównanie wyższe zarobki niż w Polsce. Nie każdemu się jednakowoż powiodło, wielu albo powróciło do kraju, albo|lub wylądowało pod mostem.

Te wypady wiążą się jednak także z samotnością. Nie wszyscy, bowiem wyjechali z żoną, partnerem, nie każdy miał kogoś u swego boku. Spowodowało to wysyp ludzi samotnych egzystujących nagle poza swoim miejscem urodzenia. Single w UK to więc duża grupa przybyszów, która nie dość, że oderwana od korzeni, to dodatkowo bez drugiej osoby, która wesprze, podtrzyma na duchu, doradzi.

kawiarnia

Autor: Sagafredo
Źródło: Sagafredo
Jednocześnie z wyjazdami poczęły więc tworzyć się projekty mające na celu pomoc żyjącym tam naszym rodakom. Wielu słyszało historię polskich sklepów, które zaczęto zakładać w Londynie, a dzisiaj istnieją również w mniejszych angielskich miastach. Dobrze znane są gazety przeznaczone tylko dla Polaków, oczywiście tworzone w polskim języku. Powstało mnóstwo portali, informacyjnych, o tym, jak sobie poradzić w Anglii, jak znajdować zatrudnienie, poradnictwo podatkowe, lecz także właśnie dla tej grupy ludzi, singlów, którzy pragną znaleźć drugą połówkę, powstały portale randkowe – odwiedź stronę polishhearts.co.uk.

Wszystkie te działania dobitnie pokazują, iż nasz rodak poradzi sobie wszędzie. nasz rodak w innym kraju jest systematyczny, jest pracowity. z łatwością odnajduje się w innym kraju i układa tam sobie życie, identycznie jak we własnym kraju. Z czego to wynika, ta umiejętność przystosowania się? Może nasza historia, wieki niewoli i rozbiorów spowodowała, że swobodniej nam się dostosować do zmian niż innym nacjom. To na pewno jedna z przyczyn, lecz z pewnością nie jedyna.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , , , , ,