Crowdfunding bez tajemnic. Krótki opis

Crowdfunding to coraz częstszy sposób na sfinansowanie kreatywnego pomysłu czy nawet start z działalnością. Reguła funkcjonowania jest nieskomplikowana – należy przedstawić swój projekt i zaoferować drobne prezenty za pomoc finansową. Jeśli osiągnie się ustalony cel, otrzymuje się całą zgromadzoną sumę uszczuploną o niewielką prowizję. Jeśli to się jednak nie uda, dotacje są zwracane wpłacającym. Dotować można wszystko – nowinki techniczne, albumy fotograficzne, komiksy, kolekcje ubrań lub grę komputerową. Najważniejszy jest dobry pomysł, który ma za zadanie przypaść do gustu większej ilości ludzi.

wykres
Pozytywnie rozpatrzone projektyNa świecie udało się już zrealizować wiele pomysłów korzystających z tego charakteru finansowania. Wiele z nich to bardzo kosztowne projekty, które do powodzenia potrzebowały nakładów rzędu kilkuset tysięcy, a nawet miliona dolarów. Jeśli jednak pomysł jest oryginalny, to nie stanowi to większego problemu. Użytkownicy Internetu w szczególności upodobali sobie pomysł konsoli do gier, funkcjonującej na darmowym oprogramowaniu czy koszulę działającą za pomocą kosmicznej technologii, która pozwala regulować temperaturę ciała. Na wymienione projekty zebrano za jednym razem najwyższe kwoty pieniędzy. Poparciem największej rzeszy ludzi cieszy się jednak muzyka i programy komputerowe. Niezwykle wielu artystów wypromowało się już zbierając pieniądze na pierwsze wydawnictwo płytowe i gwarantując sobie tym samym ogromną sprzedaż we wszystkich krajach, za pośrednictwem portali crowdfundingowych np.: wspieram.to.

Masz ochotę bardziej zbadać prezentowany tu temat? Jeżeli tak, zobacz szczegóły (http://www.f2seeds.pl/pl/c/AK-47/461) zbliżonych tekstów. One także omawiają tę sprawę.

Na terenie kraju przykładem tego rodzaju postaci może być Julia Marcell, która wyprodukowała tą metodą swoje pierwsze wydawnictwo. Później została przyjęta pod skrzydła znaczących wytwórni.

Crowdfunding w kraju
Crowdfunding w kraju na razie zyskuje na popularności W kraju dostępnych jest parę portali oferujących tego typu finansowanie, każdy jest ukierunkowany na odmienną działalność. Można więc wspierać przedsięwzięcia dobroczynne, kulturalne czy muzyczne, dostępne są również portale skierowane na bardziej kreatywne projekty. O ile jednak za granicą wielokrotnie udawało się uzyskać sumy większe niż milion dolarów, o tyle tak wielkie przedsięwzięcia nie były jeszcze finansowane w Polsce.