Wspaniałe instrumenty dęte

Aerofony są to instrumenty, w których dźwięk jest tworzony poprzez wibracje powietrza zamkniętego w przestrzeni rezonansowej. Potoczny podział określa aerofony jako instrumenty dęte i dzieli je na dęte drewniane, przykładem są klarnety, oboje, dęte blaszane, wśród nich między innymi kornety, oraz dęte klawiszowe, gdzie ciekawym przykładem będą melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych z pojedynczym stroikiem. Zostały zaklasyfikowane do tej samej grupy co saksofon. Klarnety są charakteryzowane pod kątem tzw. stopliwości, to znaczy zdolności zlewania się odcienia dźwięku danego klarnetu z barwą innych instrumentów w orkiestrze.

Klarnet jest zbudowany z okrągłej, drewnianej rurki z grupą otworów zamykanych klapkami i podzielony jest na pięć elementów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny i czara głosowa. Przetrzymuje się je i transportuje w etui osobno i łączy razem dopiero do grania. Klarnety docelowo wcielono w skład zespołów orkiestrowych od XVIIIw. Dzisiaj popularne stały się głównie pośród muzyków jazzowych a także w muzyce klezmerskiej.

Oboje zalicza się do identycznej grupy, ale są instrumentami o dwu stroikach. Są to długie, nieco rozszerzone rury zakończone lejkowatym wylotem. Otworki podobnie zatykane są klapamis. Oboje były znane od XVIIw. i do dzisiaj są popularnym instrumentem muzycznym.

Jeśli ten wątek Cię fascynuje oraz poszukujesz więcej danych, to pod tym hiperłączem (http://www.zielony-ogrod24.pl/) odnajdziesz ich mnóstwo – będą one podobne tematycznie, ale równie ciekawe.

Inaczej niż poprzednie instrumenty, oboje bywają najcześciej używane we fragmentach solowych, równie chętnie sięga się do nich pisząc muzykę filmową. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, przypisanymi do rodziny rogów oraz podobnymi do trąbek. Zostały stworzone przez zmodyfikowanie dawnego rogu pocztowego i w tej obecnej postaci są popularne od początku XIXw. Obecnie kornety wykorzystywane bywają zwykle w orkiestrach dętych. Korzystają z nich też wykonawcy jazzowi. Interesującymi instrumentami są również melodyki. Nazywa się je również melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To niewielkie instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające współczesny keyboard. Miewają zwykle koło 20-35 przycisków oraz ustnik. Grają podobnie jak tradycyjna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie porównaj ceny na naszej stronie: dęte trąbki.