Gniazdo poczwórne oraz gniazdo satelitarne powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu

Rozsądnie rozmieszczona instalacja elektryczna jest gwarancją komfortowego korzystania ze obecnych w mieszkaniu sprzętów elektrycznych. Istnieje sporo różnorodnych rodzajów gniazdek, niektóre z nich są niepotrzebne, ale są i takie, które koniecznie należy mieć w domu.

gniazdko elektryczne

Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust
Tym, bez czego nie istnieje żadna nowoczesna kuchnia, jest gniazdo poczwórne. Urządzenia AGD, jak lodówka, albo piekarnik, są instalowane jednorazowo i do nich można nabyć tradycyjne gniazdko, natomiast sytuacja, w której drobne sprzęty musimy bez końca przepinać, mogłaby być niezwykle irytująca.

Gdy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto inne nasze serwisy, które przedstawiają to zagadnienie – na pewno też Cię zaciekawią.

Miejsce na cztery wtyczki to rozwiązanie praktyczne, a przy tym gustowne. Dzięki jego zastosowaniu w kuchni, w prosty sposób użyjemy miksera, wagi kuchennej, czy młynka do kawy. Takie scentralizowanie źródła energii elektrycznej w kuchni usprawnia również przyrządzanie pokarmów – nie musimy przemieszczać się po całej kuchni, aby użyć poszczególne sprzęty. W pokoju dziennym z kolei niezbędne jest gniazdo satelitarne, które pozwala odbierać sygnał satelitarny z anteny. Zanim je zamontujemy, przemyślmy, w którym miejscu najlepiej to zrobić – kabel, przebiegający przez cały pokój, nigdy nie prezentuje się estetycznie.

Gniazdko elektryczne

Autor: Tristan Schmurr
Źródło: http://www.flickr.com

Tak, jak wszystkie inne rodzaje gniazd, tak i gniazdo poczwórne występuje w różnych wersjach. Wybrane warianty odróżniają się od siebie nie tylko kształtem, ale także sposobem montażu. Istnieją gniazda nakładane i podtynkowe. Należy przy zakupie pomyśleć o bezpieczeństwie, lepiej wybierać gniazda z uziemieniem, a jeżeli będą nabywane do wnętrz, w których narażone mogą być na kontakt z wodą, jak toaleta, czy kuchnia, dobrze jest zaopatrzyć się w wersję przeciwbryzgową, czyli z dodatkową ochronką, zapobiegającą dostaniu się wody do wnętrza instalacji. Jeżeli chodzi o gniazdo satelitarne, trzeba przemyśleć, czy wystarczy nam pojedyncze, czy też planujemy zamontować ich większą ilość. W przypadku instalacji pojedynczej należy kupić gniazdo końcowe, w przypadku większej ilości gniazd, montujemy gniazda przelotowe, lecz ostatnie musi być końcowe. Zanim udamy się na zakupy, dobrze jest zapoznać się z dostępnymi informacjami, lub zasięgnąć rady fachowca, ponieważ instalacja elektryczna to coś, co instaluje się jednorazowo i służyć ma przez długi czas.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,