Czemu służą zdjęcia z lotu ptaka?

Fotografie z zlotu ptaka wykonuje się nie tylko z samolotu czy helikoptera. Przedsiębiorstwa fotograficzne mają na to dużo innych strategii. Częstokroć tańszych i sprawdzających się akuratniej w konkretnych sytuacjach niż aeroplan czy helikopter. Jako przykład mogę podać wszelkie różne imprezy masowe kiedy to doskonale sprawdzi się balon który to bez żadnego problemu może przez dłuższy czas unosić się w jednym miejscu i realizować zdjęcia z góry przy pomocy zawieszonego pod nim aparatu fotograficznego.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com
Aparat ten jest obsługiwany zdalnie i może wykonywać zdjęcia praktycznie pod każdym kątem. Balonem helowym możemy realizować zdjęcia z góry (sprawdź: ) z wysokości już od 5 do 150 metrów.

Interesujący artykuł? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, ponieważ w witrynie sztylpy, którą tu odnajdziesz, również jest coś ciekawego.

Co ważne za pomocą balonu helowego można spokojnie sfotografować miasto bo nie obowiązuje go zakaz lotów nad terenami zabudowanymi. Balonu helowego możemy jednak używać w trakcie bezwietrznej pogody bądź przy niewielkim wietrze. Przy wietrznej pogodzie doskonale zaś sprawdzi się latawiec. Niemało przedsiębiorstw fotograficznych wyspecjalizowanych w realizowaniu zdjęć z góry używa nośników zaprojektowanych dla własnych potrzeb i często własnej produkcji. Są to różnego rodzaju bezzałogowe urządzeni latające: oktokoptery. Mogą one dotrzeć nawet w miejsca gdzie dostęp jest utrudniony.

Zdjęć wykonanych tym sposobem używa się w do tworzenia map, w pomiarach geodezyjnych, w nadzorze budowlanym. Są ogromnie pomocne przy budowie dużych obiektów. Przy pomocy zdjęć z góry robi się dokumentację w toku wielkich inwestycji (na przykład z budowy dróg i autostrad). Wykorzystuje się je także w czasie prac archeologicznych. Pałace i zamki oraz obiekty ciekawe pod względem turystycznym także

fotografia

Autor: Paul Loebach
Źródło: Umbra

uwiecznia się tym sposobem. Drony możemy wykorzystać w lokalizacjach o utrudnionym dostępie. Tworzy się również tym sposobem fascynujące dokumentalne filmy o przyrodzie.

Również takie zdjęcia są dziś wykorzystywane w marketingu. Już nie tylko te największe biznesy robią zdjęcia tego rodzaju (więcej tutaj: ). Jak widzimy ogólnie pojęta fotografia lotnicza ma niemało przeznaczeń i jest dziedziną bardzo szybko rozwijającą się. Ze względu na stosowanie tańszych nośników niż płatowiec czy też śmigłowiec na takie zdjęcia mogą obecnie sobie pozwolić także mniejsze biznesy a firmy fotograficzne wyspecjalizowanych w robieniu tego rodzaju zdjęć na brak zajęcia raczej nie narzekają.