Czystość w mieszkaniu – dowiedz się, w jaki sposób go utrzymać

Utrzymanie porządku w mieszkaniu to duża sztuka. Wiele osób próbuje się tego nauczyć przez lata, a mimo to rezultatów wciąż brakuje. A w końcu bałaganiarstwo jest w naszej kulturze uznawane za niesłychanie trudną wadę i przeważnie bardzo tępione. Osoby, które nie potrafią utrzymać porządku, są uznawane za leniwe, nieodpowiednio zorganizowane, bez zmysłu estetycznego. Przy tak negatywnym podejściu warto więc jednakże nad sobą odrobinę popracować, aby nie stykać się już więcej z nieprzychylną krytyką.

telewizor

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com

Jakich reguł warto więc przestrzegać, by nasze mieszkanie wreszcie zaczęło wyglądać choćby trochę korzystniej? Nade wszystko poszukajmy w sobie szczyptę egoizmu. Nie pozwólmy, by wszystko było zrzucone na nas i tylko na nas. Jeżeli sprzątaniem będzie trudniła się tylko jedna osoba, a inne będą niefrasobliwie sobie bałaganiły, to rezultatów nie będzie niestety właściwie nigdy. Dokonajmy więc podziału obowiązków oraz miejmy na uwadze tutaj także najmniejszych członków rodziny, nasze dzieci. Niech od najmłodszych lat orientują się one, jak trudne jest prowadzenie domu. Zróbmy grafik. Niech każdego dnia inna osoba sprząta i zmywa po obiedzie, co dzień kto inny ściera kurze czy odkurza. W ten sposób nikt się nie przepracuje, mieszkanie natomiast i tak będzie wyglądało jako tako przyzwoicie. Oprócz tego starajmy się, aby w naszym domu każda rzecz miała swoje własne miejsce. Wyróbmy później w domownikach nawyk, aby zawsze odkładali to, co wzięli na te wyznaczone półki czy do określonych szuflad albo szafek. Niech na przykład magazyny zawsze leżą w danym miejscu i pamiętajmy, by odkładać tam program tv. Podobnie jeżeli chodzi na przykład o pilota do telewizora lub ferie nad morzem też do DVD (Sprawdź najświeższy program TV).

program tv

Źródło: pixabay.com

Są to niby drobiazgi, lecz poszukiwanie takich drobnych przedmiotów może być czasem niebywale denerwujące. Zróbmy więc własne życie prostszym niż dotąd. Zachowania porządku można się oczywiście nauczyć. Trzeba jedynie włożyć w to odrobinę wysiłku, postarać się. Jest to jednakże zdolność, która będzie dla nas ważna tak naprawdę do końca życia, na pewno warto się więc postarać, by ją nabyć. Gdy już wyrobimy sobie rozmaite związane z tym nawyki, to będzie nam się funkcjonowało zdecydowanie łatwiej. Zresztą nie tylko nam, ale również osobom w naszym otoczeniu.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,